35PK1000MEFC10X20 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
35PK1000MEFC10X20
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 1000uF - 20% - 35VDC - 10mm dia x 20mm - -40 to 85°C ...
DESCRIPTION
The 35PK1000MEFC10X20 is part of the PK series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 1000uF 35VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 20mm and temperature of operation is from -40 to 85°C
Search Keywords: 35PK1000MEFC10X20
Part No:
35PK1000MEFC10X20
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1000
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 20 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
35 VDC