CP854705-2 by same sky®’s
Image is representational - see mfr. specs
CP854705-2
Same Sky®’s
40 x 40 x 7.05 mm - 8.5 A Input with Leads - Multi-Stage Peltier (TEC) Module ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CP854705-2 is a 2-stage thermoelectric cooler designed for thermal management applications. It operates with a maximum input voltage of 16.1 Vdc and a current of 8.5 A to achieve a maximum temperature difference (ΔTmax) of 85°C with a hot side temperature of 27°C. Under the same conditions, it provides a maximum cooling capacity (Qmax) of 51.6 W. As a solid-state device with no moving parts, it offers the advantage of quiet and reliable operation for precise cooling needs.
Search Keywords: CP8547052
Supplier:
Same Sky®’s
Part No:
CP854705-2
COO:
CN
ECCN:
EAR99
120
Package Type:
Box
Dimensions LxWxH:
1.57 x 1.57 x 0.28 in
Delta Tmax:
95 (Th=50°C)