CPT-3011C-120 by same sky®’s
Image is representational - see mfr. specs
CPT-3011C-120
Same Sky®’s
30.6 mm - 12 Vdc - 104 dB - Through Hole - Piezo Audio Transducer Buzzer ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CPT-3011C-120 is an externally driven piezo buzzer transducer designed for creating audible tones. It operates with a rated voltage of 12 Vdc but can function within a range of 6 to 16 Vdc. This component delivers a minimum sound pressure level of 104 dB at 30 cm and has a rated frequency between 2,500 and 3,500 Hz. It consumes a maximum of 35 mA at its rated voltage and features a wide operating temperature range from -30 to 85°C. Due to its high output and robust operating characteristics, it is well-suited for alarm systems, user interface feedback, and other electronic requiring a clear audible alert.
Search Keywords: CPT3011C120
Supplier:
Same Sky®’s
Part No:
CPT-3011C-120
COO:
CN
ECCN:
EAR99
560
Package Type:
Tray
Minimum Operating Supply Voltage:
6 VDC
Maximum Operating Supply Voltage:
16 VDC