725AXXBC3ML-120A by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
725AXXBC3ML-120A
Schneider Electric-Legacy Relays
Power relay - SE Relays - 30A - 1NO - 120VAC - LED push button - blade terminals - DIN or panel mount
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 725AXXBC3ML-120A is power relay with 4,000 V dielectric strength (coil to contacts), that helps withstand severe voltage surges and spikes which provides protection for surrounding circuits.