750XCXH-24D by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
750XCXH-24D
Schneider Electric-Legacy Relays
Relay - General Purpose Relays - 3PDT - hermetically - hazardous location series - octal terminal 11 pins - 12A - 24V DC - 3NC + 3NO ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MAGNECRAFT / SCHNEIDER ELECTRIC part 750XCXH-24D is an electromechanical relay designed for use in a variety of applications. This relay operates on 24VDC and has a resistance of 470 Ohms. It features a 3PDT configuration, allowing for versatile switching options. With a high current rating of 10A, this relay is suitable for general purpose use. The compact size of 40.8x36.5x52.07 mm makes it easy to integrate into existing systems, and it includes a convenient socket for easy installation.
Search Keywords: 750XCXH24D
Supplier:
Part No:
750XCXH-24D
COO:
CN
ECCN:
EAR99
10
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
11-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
470 Ohm