782XDXH21-120A by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
782XDXH21-120A
Schneider Electric-Legacy Relays
Hermetically sealed plug-in relays - SE Relays - 5A - 4 CO - 120VAC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Magnecraft / Schneider Electric part 782XDXH21-120A is an electromechanical relay designed for 110/120VAC applications. This four-pole double throw (4PDT) plug-in control relay is capable of handling currents up to 10A. With a resistance of 4.43KOhm, it provides reliable switching and control functions in a variety of industrial and commercial applications. Its easy plug-in installation makes it convenient for use in control panels or other systems requiring efficient and accurate relay operations. Trust the Magnecraft / Schneider Electric 782XDXH21-120A relay for dependable performance and robust electrical control.
Search Keywords: 782XDXH21120A
Supplier:
Part No:
782XDXH21-120A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
10
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
110,120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
N/A
Coil Resistance:
4.43 KOhm