A283XBXC-24A by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
A283XBXC-24A
Schneider Electric-Legacy Relays
Electromechanical Relay 24VAC 472Ohm 3A DPDT (38.8x35.5x48.4)mm Plug-In Flange Mount Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: A283XBXC24A
Supplier:
Part No:
A283XBXC-24A
EAR99
10
AC Coil Voltage:
24 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Connector
Coil Resistance:
472 Ohm