EC12.2201.001
SchurterEC12 POWER ENTRY MODULE W. FILTER 16A M
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
EC12, Mounting: Screw Front Side, Filter: Medical Version (M5), Capacitor: X2, 16 A, Quick connect terminals 6.3 x 0.8 mm, prewired
Search Keywords: EC122201001
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Schurter
Part No:
EC12.2201.001
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CZ
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
20
Package Type:
BOX
Type:
Filtered
Body Orientation:
Straight
Gender:
M
Mounting:
Flange Mount
Termination Method:
Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
16 A
Operating Frequency:
N/A
Operating Temperature:
-25 to 85 °C
IN STOCK: 15
Ships today, if you order in
Factory Lead-Time 14 Weeks
Qty
Unit Price
1
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
GX-H6A
Proximity Sensor Inductive NO NPN 1.6mm 12V to 24VDC
F75-6-M
Ferrule, non-insulated, 22 AWG wire range, 0.24"(6.0mm) length.
2300BM
1.2"Dia x 0.625"High - Black Thermoset - 0.25" Dia Mounting Hole - Plain Molded Hole
Solid State Relay - 3-32 VDC Control Voltage Range - 25 A Maximum Load Current - 24-280 VA...