IEG666-1-61F-30.0-C-01-V by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IEG666-1-61F-30.0-C-01-V
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 3Pole 30A ...
DESCRIPTION
IEG666-1-61F-30.0-C-01-V is a three-pole hydraulic magnetic circuit protector designed for reliable circuit protection and power switching in equipment requiring IEC compliance. This unit features a 30.0 A rated current with 50/60 Hz short delay (Type 61) operation, flat screw terminals, and meets IEC spacing requirements mandated by IEC specifications 601 and 950 as well as VDE specifications 0804 and 0805. The protector is UL Recognized as a supplementary protector per UL STD. 1077 and CSA Certified, with a 277V rating option (marked as -C in the designation). The handle operates all four poles with the ON position up, and individual poles can have different characteristics with optional auxiliary switches. This circuit protector is ideal for international equipment applications requiring precise overcurrent protection, accurate circuit control, and compliance with multiple regulatory standards.
Search Keywords: IEG666161F300C01V
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
IEG666-1-61F-30.0-C-01-V
COO:
MY
ECCN:
EAR99
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
N/A
Number of Poles:
3
Current Rating:
30 A
Terminal Design:
Screw
Operating Temperature:
-40 to 85 °C