IUGN66-1-53-20.0 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IUGN66-1-53-20.0
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 20A 80VDC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
IUGN66-1-53-20.0 is a single-pole hydraulic magnetic circuit protector from the IAG/IUG series designed for reliable circuit protection and power switching in international equipment applications. This protector features a 20.0 ampere rated current capacity with a maximum voltage rating of 250V at 50/60 Hz, and is UL/CSA recognized as a supplementary protector per UL STD. 1077 with a short circuit rating of 2000 amps. The unit incorporates a hydraulic-magnetic trip mechanism with delay characteristics (type 53) that provides no trip at 100% rated current, may trip at 125%, and trips within 40 to 400 seconds at 150% of rated current, enabling precise overload protection. The protector is available with push-on or screw terminal configurations and can be integrated into series, shunt, or relay circuit configurations for flexible application in automation systems and sensitive circuitry requiring isolated trip sensing.
Search Keywords: IUGN66153200
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
IUGN66-1-53-20.0
COO:
MY
ECCN:
EAR99
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
80 VDC
Number of Poles:
2
Current Rating:
20 A
Terminal Design:
Screw
Operating Temperature:
-40 to 85 °C