IUGN66-1-63F-20.0 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IUGN66-1-63F-20.0
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 20A 277VAC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AIRPAX / SENSATA IUGN66-1-63F-20.0 is a reliable and durable hydraulic magnetic circuit breaker designed for industrial applications. This 2-pole circuit breaker has a 20A rating and is designed to handle 277VAC. With its robust construction and superior performance, this circuit breaker is ideal for ensuring the safety and protection of electrical systems.
Search Keywords: IUGN66163F200
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
IUGN66-1-63F-20.0
COO:
MY
ECCN:
EAR99
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
277 VAC
Number of Poles:
2
Current Rating:
20 A
Terminal Design:
Screw
Operating Temperature:
-40 to 85 °C