IULNK1-1-51-70.0 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IULNK1-1-51-70.0
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 1Pole 70A 80VDC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AIRPAX / SENSATA part IULNK1-1-51-70.0 is a high-quality Circuit Breaker with hydraulic-magnetic technology. It is a 1-pole breaker designed to handle up to 70A and is suitable for use with up to 80VDC. This reliable and durable component is ideal for a wide range of applications where protection against overcurrent is essential.