M5010013V by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
M5010013V
Sensata / Crydom
Power Module - Circuit Type 1 - 100 A Maximum Load Current - 280 VAC Operating Voltage Range - SCR/Diode Module - External Suppressor - Panel Mount.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The M5010013V is power module with over 40KW output capability. Dimensions of this module are: 2.265" (57.5mm) x 1.75" (44.4mm) x 1.14" (29.0mm).
Search Keywords: M5010013V
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
M5010013V
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
EACH
Dimension:
57.5 x 44.4 x 29 mm
Maximum Gate Peak Inverse Voltage:
5 V
Family:
M5010013
Maximum Gate Trigger Current:
150 mA