PF240D25 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
PF240D25
Sensata / Crydom
Solid State Relay - SPST-NO (1 Form A) - AC, Zero Cross Output - 3 to 15VDC Input - 25A, 12 to 280V Load - PC Pin Termination - 4-SIP Package. ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PF240D25 from Sensata / Crydom is single pole single throw SPST (1 Form A) solid state relay with NO contact configuration and PC pin termination. This 4-SIP package relay has AC, zero cross output, 3 to 15VDC input, 25A load current and 12 to 280V load voltage range. Dimensions of this relay are: 1.6" (38.1mm) x 1.35" (34.3mm).
Search Keywords: PF240D25
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
PF240D25
COO:
MX
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
280(RMS) V
Maximum Output Current:
25(RMS) A
Output Device:
SCR
Input Type:
DC
Input Voltage:
15 V