TE90A1503F01 by sl power / advanced energy
Image is representational - see mfr. specs
TE90A1503F01
SL Power / Advanced Energy
90 W, Single Output, 15 VDC@6.0 A Industrial Desktop AC-DC Power Supply ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
TE90A1503F01 is a 90W single output external AC-DC power supply designed for test & measurement and industrial applications. It delivers 15.0V output at 6.00A with ripple and noise of 150mV pk-pk, featuring ±1% line regulation and ±5% load regulation. The unit accepts universal AC input of 90-264Vac (47-63Hz) and features an IP22 rated enclosure with a 2.5 x 5.5 x 9.5mm straight barrel type connector (center positive). It meets DoE Efficiency Level VI requirements, EN55011/CISPR11 Class B conducted and radiated emissions with 6dB margin, and is approved to EN/IEC/UL60950-1. This power supply is ideal for integration with test and measurement equipment and industrial applications requiring reliable, efficient power conversion.