896H-1CH-C1-001-24VDC by song chuan
Image is representational - see mfr. specs
896H-1CH-C1-001-24VDC
Song Chuan
Automotive Relay - SPDT (1 Form C) - 24 VDC Coil - 50 A Contact - 28 VDC Switching - Quick Connect (0.250") - Socket Mounting.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 896H-1CH-C1-001-24VDC is automotive relay with dimensions: 25.8 mm L x 25.8 mm W x 25 mm H.
Search Keywords: 896H1CHC100124VDC
Supplier:
Song Chuan
Part No:
896H-1CH-C1-001-24VDC
COO:
CN
ECCN:
EAR99
400
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Relay Construction:
Non-Latching
Coil Voltage:
24 VDC
Coil Current:
66.7 mA
Coil Resistance:
360 Ohm
Coil Suppression:
Diode
Contact Material:
Silver Tin Oxide
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
20 ms
Seal:
Flux Sealed
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect
Operating Temperature:
-40 to 125 °C