CCG15-24-03S by tdk-lambda
Image is representational - see mfr. specs
CCG15-24-03S
TDK-Lambda
Single Output DC-DC Converter - 15W - Vin: 9 to 36V - Vout: 3.3V - Remote On/Off - Thru-Hole 1"x1" Package ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TDK-LAMBDA CCG15-24-03S is a high-quality, single output DC-DC converter capable of delivering 15W of power. With an input voltage range of 9 to 36V and a fixed output voltage of 3.3V, this compact converter is perfect for a wide range of applications. The remote on/off feature adds convenience and flexibility, allowing for easy control of the output. Housed in a durable through-hole 1"x1" package, the CCG15-24-03S is a reliable and efficient choice for your power conversion needs.