PXD10-24WS05 by tdk-lambda
Image is representational - see mfr. specs
PXD10-24WS05
TDK-Lambda
Medical DC-DC Converter - 10W - Vin: 9 to 36V - Vout: 5V - PCB Thru-Hole - 2"x1" ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TDK-LAMBDA PXD10-24WS05 is a high-quality medical DC-DC converter designed for critical applications in the healthcare industry. With a power rating of 10W, it operates with input voltage ranging from 9V to 36V, delivering a stable output voltage of 5V. Featuring a compact PCB thru-hole design and a compact footprint of 2"x1", this converter is easy to install and integrate into various medical devices. Trust TDK-LAMBDA PXD10-24WS05 for reliable and efficient power conversion in your medical equipment.