TE1500B10RJ
TE Connectivity / CGS BrandResistor Wirewound 10 Ohm 5% 1500W ±440ppm/°C RDL Lug Bolt-On/Bracket Mount ...
DESCRIPTION
The TE1500B10RJ from TE Connectivity / CGS Brand is bracket mount wirewound resistor with 10 Ohms resistance, 5% tolerance and 1500W power. This resistor has ±440ppm/°C temperature coefficient and radial, tubular package. Dimensions of this resistor are: 2.362" Dia x 16.339" L (60.00mm x 415.00mm). Operating temperature range is from -55°C to 155°C.