DRC16-24SA-P013
TE Connectivity / Deutsch AutomotivePLG, 24P, BLK, N, SEAL BOND, A
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
PLG, 24P, BLK, N, SEAL BOND, A
Search Keywords: DRC1624SAP013
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / Deutsch Automotive
Part No:
DRC16-24SA-P013
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Package Type:
Pack
Strain Relief:
Add By Accessory
Packaging Method:
Box
Connector System:
Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max):
13 A
Packaging Quantity:
125
Primary Locking Feature:
Contact Retainer
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Terminal Position Assurance:
No
Agency/Standard:
SAE J2030
Number of Positions:
24
Serviceable:
Yes
Sealable:
Number of Rows:
4
Connector & Housing Type:
Housing for female terminals
Connector Position Assurance Capable:
No
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging)
Primary Product Color:
Black
Blank Cavity Position:
0
Cable Exit Angle:
180°
Centerline (Pitch):
.216 in, 5.49 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Product Length:
1.6 in, 40.64 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Row-to-Row Spacing:
.216 in, 5.49 mm
Product Width:
2.1 in, 53.34 mm
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Circuit Application:
Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Connector Height:
1.148 in, 29.16 mm