DT06-12SD-CE06 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT06-12SD-CE06
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 12P, BRN, E, SEAL RET, ENH KEY, D ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / Deutsch Automotive DT06-12SD-CE06 is a reliable electrical plug designed for automotive applications. It features 12 pins, a brown color, and is equipped with an E-seal retainer for enhanced sealing capabilities. The plug also incorporates an enhanced key design for secure and precise connections. Whether you need to repair or upgrade your vehicle's electrical system, the DT06-12SD-CE06 plug is a dependable choice that ensures excellent performance and durability.
Search Keywords: DT0612SDCE06
Supplier:
Part No:
DT06-12SD-CE06
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Primary Product Color:
BROWN
Connector & Housing Type:
Housing for female terminals
Mating Pin Diameter:
.0625 in, 1.59 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Connector Position Assurance Capable:
No
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Packaging Quantity:
500
Blank Cavity Position:
0
Operating Voltage:
250 VAC
Terminal Position Assurance:
Yes
Agency/Standard:
SAE J2030
Height:
1.597 in, 40.56 mm
Polarized:
Contact Current Rating (Max):
13 A
Number of Rows:
2
Connector Code:
D
Connector System:
Wire-to-Wire
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Serviceable:
Body Material:
PA GF
Length:
1.218 in, 30.94 mm
Hybrid Connector:
No
Packaging Method:
Box
Strain Relief:
Add By Accessory
Sealable:
Circuit Application:
Power & Signal
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Mounting Feature:
Without
Primary Locking Feature:
Integrated in Housing
Number of Positions:
12
Cable Exit Angle:
180 °
Width:
.716 in, 18.19 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F