HDP24-18-21PN-L017 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
HDP24-18-21PN-L017
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 21P, BLK, N, RNG, 20, P ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: HDP241821PNL017
Supplier:
Part No:
HDP24-18-21PN-L017
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Connector System:
Wire-to-Wire
Packaging Quantity:
200
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Primary Product Color:
Black
Terminal Position Assurance:
No
Connector & Housing Type:
Housing for Male Terminals
Packaging Method:
Box
Serviceable:
Yes
Number of Positions:
21
Sealable:
Connector Position Assurance Capable:
No
Contact Current Rating (Max):
7.5 A
Blank Cavity Position:
0
Degree of Protection:
IP67
Cable Exit Angle:
180°
Strain Relief:
Add By Accessory
Primary Locking Feature:
Contact Retainer
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Product Width:
1.75 in, 44.45 mm
Product Length:
1.762 in, 44.75 mm
Mating Pin Diameter:
.04 in, 1.02 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Circuit Application:
Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Connector Shape:
Circular
Contact Size:
Size 20
Mating Alignment Type:
Guide Post
Mating Alignment:
With
Contact Type:
Pin
Connector Mounting Type:
Panel Mount
Connector Height:
1.625 in, 41.28 mm