HDP24-24-47PE-L015 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
HDP24-24-47PE-L015
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 47P, BLK, E, THD, 16/20, P
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: HDP242447PEL015
Part No:
HDP24-24-47PE-L015
EAR99
30
Package Type:
Tray
Yes
Connector & Housing Type:
Housing for Male Terminals
Number of Positions:
47
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Serviceable:
Packaging Method:
Box
Cable Exit Angle:
180°
Strain Relief:
Add By Accessory
Primary Locking Feature:
Contact Retainer
Primary Product Color:
Black
Blank Cavity Position:
0
Mating Pin Diameter:
.04 in, .063 in, 1.02 mm, 1.59 mm
Contact Current Rating (Max):
13 A, 7.5 A
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Product Width:
2 in, 50.8 mm
Product Length:
2.31 in, 58.67 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Circuit Application:
Power & Signal
Mating Alignment Type:
Guide Post
Contact Type:
Pin
Housing Material:
PA GF
Connector Shape:
Circular
Connector Mounting Type:
Panel Mount
Connector Height:
1.875 in, 47.63 mm