HDP26-24-19SN-L015 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
HDP26-24-19SN-L015
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 19P, BLK, N, THD, 12/16, S
DESCRIPTION
Search Keywords: HDP262419SNL015
Part No:
HDP26-24-19SN-L015
Number of Positions:
19
Connector Position Assurance Capable:
No
Packaging Quantity:
160
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Product Length:
2.183 in, 55.45 mm
Product Width:
1.95 in, 49.53 mm
Contact Current Rating (Max):
13 A, 25 A
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Mating Pin Diameter:
.063 in, .094 in, 1.59 mm, 2.39 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Guide Slot
Housing Material:
PA GF
Connector Height:
1.95 in, 49.53 mm