K10N-11A51-120
TE Connectivity / P&B BrandElectromechanical Relay 120VAC 3.9KOhm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 35.56mm)) THT General Purpose Relay
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 120VAC 3.9KOhm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 35.56mm)) THT General Purpose Relay
Search Keywords: K10N11A51120
Part No:
K10N-11A51-120
AC Coil Voltage:
120 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm