K10N-11A51-240 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10N-11A51-240
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 240VAC 12KOhm 15A DPDT (28.17x21.84x35.56)mm THT General Purpose Relay
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: K10N11A51240
Part No:
K10N-11A51-240
HTS:
AC Coil Voltage:
240 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
12 KOhm