K10P-11A15-240
TE Connectivity / P&B BrandPower Relay 240VAC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Power Relay 240VAC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical
Product Highlights:
- K10 Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: K10P11A15240
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-11A15-240
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
25
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
240 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
12 KOhm