K10P-11D11-12
TE Connectivity / P&B BrandElectromechanical Relay 12VDC 160Ohm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 41.33mm)) Socket General Purpose Relay
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 41.33mm)) Socket General Purpose Relay
Search Keywords: K10P11D1112
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-11D11-12
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm