K10P-11D15-120
TE Connectivity / P&B BrandPower Relay 12VDC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Power Relay 12VDC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical
Product Highlights:
- Relay Type = Miniature
- Relay Style = General
- K10 Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 15 Amps.
Search Keywords: K10P11D15120
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-11D15-120
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
120 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
11 KOhm