KRPA-11AG-12 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KRPA-11AG-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 12VAC 24Ohm 10A DPDT(35.71x35.71x50.8)mm Socket General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • KRPA Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 12 VAC
Search Keywords: KRPA11AG12
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KRPA-11AG-12
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
12 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 55 °C
Coil Resistance:
24 Ohm