KRPA-5DG-110 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KRPA-5DG-110
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 110VDC 10A SPDT(35.7x35.7x50.8)mm Socket ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • KRPA Series
  • Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KRPA5DG110
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KRPA-5DG-110
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
110 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
10 KOhm