KUP-11A15-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUP-11A15-120
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 120VAC Coil - 10A Contact - 240VAC Switching - Non Latching Coil - Plug In, Quick Connect 0.187" (4.7mm). ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The KUP-11A15-120 is general purpose relay with operating temperature range from -45°C to 55°C.
Product Highlights:
  • KUP Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUP11A15120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUP-11A15-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 55 °C
Coil Resistance:
2.25 KOhm