PRD-11DJ0-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
PRD-11DJ0-24
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 24VDC Coil - 20A Contact - 125VDC Switching - Non Latching Coil - Screw Terminal - Chassis Mount. ...
DESCRIPTION
The PRD-11DJ0-24 is general purpose relay with operating temperature range from -55°C to 80°C.
  • Contact Current Rating = 20 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: PRD11DJ024
Part No:
PRD-11DJ0-24
DC Coil Voltage:
24 V
Operating Temperature:
-55 to 80 °C