PRD-11DY0-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
PRD-11DY0-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 25A DPDT(85.73x63.8x63.5)mm Chassis Mount ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part PRD-11DY0-24 is a power relay with a coil voltage of 24VDC and a contact rating of 25A. It is a DPDT (double pole, double throw) relay, meaning it has two sets of contacts that can switch between two separate circuits. The compact size of 85.73mm x 63.8mm x 63.5mm makes it suitable for space-constrained applications. This reliable and high-quality power relay is perfect for various industrial and commercial applications where robust and efficient switching capabilities are required.
Product Highlights:
  • PRD Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 25 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: PRD11DY024
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
PRD-11DY0-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
N/A
Termination Style:
Screw Terminal
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 80 °C