PRD-7AY0-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
PRD-7AY0-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - DPST-NO (2 Form A) - 120VAC Coil - 25A Contact - 240VAC Switching - Non Latching Coil - Screw Terminal - Chassis Mount. ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PRD-7AY0-120 is power relay with dimensions: 85.7mm L x 63.8 mm W x 63.5 mm H. Operating temperature range is from -55°C to 45°C.
Product Highlights:
  • PRD Series
  • Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
  • Contact Current Rating = 25 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: PRD7AY0120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
PRD-7AY0-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPST-NO
Mounting:
N/A
Termination Style:
Screw Terminal
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 45 °C