R10-E1X2-V2.5K by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
R10-E1X2-V2.5K
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 48VDC 2.5KOhm 5A DPDT(24.13x18.67x30.15)mm Plug-In General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B R10-E1X2-V2.5K is a high-quality power relay designed for general purpose applications. With a coil voltage of 48VDC and a contact resistance of 2.5KOhm, this double-pole, double-throw relay can handle currents up to 5A. The compact plug-in design of the relay measures 24.13 x 18.67 x 30.15mm, making it easy to install in various electrical systems. Trust TE Connectivity / P&B for reliable and efficient power relay solutions.
Search Keywords: R10E1X2V25K
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
R10-E1X2-V2.5K
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Box
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 75 °C
Coil Resistance:
2.5 KOhm