R10-E2X2-V28 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
R10-E2X2-V28
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 5VDC 28Ohm 5A DPDT(24.13x18.67x30.15)mm THT General Purpose Relay ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • R10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 5 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: R10E2X2V28
Part No:
R10-E2X2-V28
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
EAR99
50
DC Coil Voltage:
5 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-55 to 75 °C
Coil Resistance:
28 Ohm