RTE24005 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RTE24005
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 5VDC Coil - 8A Contact - 400VAC Switching - Non Latching Coil - PC Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Carton Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RTE24005 is sealed general purpose relay with operating temperature range from -40°C to 85°C.
Product Highlights:
  • RT2 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 8 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: RTE24005
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
RTE24005
Alias/AKA:
COO:
AT
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Carton
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
5 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
62 Ohm