W23-X1A1G-30
TE Connectivity / P&B BrandCircuit Breaker - Thermal - 1 Pole - 30A, 240VAC/50VDC - Black Push-Pull Plunger Actuator - Panel Mount. ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
The W23-X1A1G-30 is circuit breaker with operating temperature range from -20°C to 60°C.
Product Highlights:
- W23 Series
- Number of Poles = 1
- Actuator Style = Push/Pull
- Current Rating = 30 Amps.
- Button Color = Black with White Amp Rate Marking and White Trip Band
Search Keywords: W23X1A1G30
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
W23-X1A1G-30
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
25
Package Type:
Tray
Type:
Thermal
Voltage Rating:
250,50 VAC|VDC
Number of Poles:
1
Current Rating:
30 A
Terminal Design:
Screw
Operating Temperature:
N/A
Mounting:
Panel Mount
Possible Replacement options available. See Alternatives
IN STOCK: 570
Ships today, if you order in
Factory Lead-Time 55 Weeks
Qty
Unit Price
1
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
JUN-POW-TIM GEH 14P
Extraction Tool - Junior Power Timer (JPT) - SPT - TAB 2.8/4.8/5.8mm Contacts.
Pin Contact Gold Crimp 22-28 AWG Stamped
HDP-22,PLUG,SIZE 3,44 POSN
D-Sub Connector Housing - Plug for Male Contacts - 62 Position - 3 Rows - Shell Size 4 - S...