FN2020B-60-24 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2020B-60-24
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter General Purpose EMI 0Hz to 400Hz 60A 250VAC Threaded Stud Flange Mount ...
DESCRIPTION
The SCHAFFNER EMC part FN2020B-60-24 is a high-quality power line filter designed for general purpose EMI suppression. This filter has a wide frequency range of 0Hz to 400Hz and can handle currents up to 60A at 250VAC. It features a convenient threaded stud flange mount for easy installation. Perfect for reducing electromagnetic interference in a variety of power applications.
Search Keywords: FN2020B6024
Part No:
FN2020B-60-24
Alias/AKA:
800780-SF
EAR99
5
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
60 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
145.9 x 105 x 57.6 mm