FN2070-16-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2070-16-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter - Chassis - 16 A - 250 VAC - Standard - Quick Connect - 2.8 mH - 1 µF. ...
DESCRIPTION
The FN2070-16-06 is a 1-phase 16A multi-stage performance EMI Filter designed for easy and fast chassis mounting. It provides a high conducted attenuation performance, based on chokes with high saturation resistance and excellent thermal behaviour. This filter is designed for high frequency attenuation.
Search Keywords: FN20701606
Part No:
FN2070-16-06
Alias/AKA:
800579-SF
EAR99
10
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
16 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
85.5 x 119 x 57.6 mm