FN356-100-28 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN356-100-28
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter General Purpose 0Hz to 60Hz 100A 440VAC Quick Connect Flange Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The SCHAFFNER EMC FN356-100-28 is a high-quality power line filter designed for general purpose applications. With a frequency range of 0Hz to 60Hz, this filter is capable of handling up to 100A and 440VAC. It features quick connect terminals for easy installation and a flange mount design for secure placement. This filter is ideal for ensuring reliable and clean power supply in a variety of industrial and commercial settings.
Search Keywords: FN35610028
Part No:
FN356-100-28
Alias/AKA:
800392-SF
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Maximum Voltage Rating:
440 VAC
Maximum Current Rating:
100 A
Operating Frequency:
0 to 60 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
160 x 278 x 130 mm