FN356-36-24 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN356-36-24
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter General Purpose 0Hz to 60Hz 36A 440VAC Quick Connect Flange Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The SCHAFFNER EMC part FN356-36-24 is a versatile power line filter designed for general purpose use within a wide frequency range of 0Hz to 60Hz. With a high current handling capacity of 36A and a maximum voltage rating of 440VAC, this filter is suitable for a variety of industrial applications. It features a convenient quick connect design and can be easily mounted using the included flange. Trust SCHAFFNER EMC for reliable electromagnetic compatibility solutions.
Search Keywords: FN3563624
Part No:
FN356-36-24
Alias/AKA:
806098-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
1
Maximum Voltage Rating:
440 VAC
Maximum Current Rating:
36 A
Operating Frequency:
0 to 60 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
105 x 190.8 x 80 mm