FN9246B-15-06 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN9246B-15-06
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Entry Module Filtered M 3 POS 250VAC 15A RA 1 Port ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SCHAFFNER EMC part FN9246B-15-06 is a high-quality power entry module filter designed for superior performance in electronic equipment. With three positions, 250VAC voltage rating, and a 15A current rating, this module is perfect for use in a wide range of applications. The right-angle configuration and one port design make it easy to install and connect to your equipment. Trust SCHAFFNER EMC for reliable power entry solutions.
Search Keywords: FN9246B1506
Supplier:
Part No:
FN9246B-15-06
Alias/AKA:
802013-SF
COO:
TH
ECCN:
EAR99
60
Package Type:
Box
Type:
Filtered
Body Orientation:
Right Angle
Gender:
M
Mounting:
Panel Mount
Termination Method:
Quick Connect
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 85 °C