GA10K3A1IA by te connectivity sensor solutions
Image is representational - see mfr. specs
GA10K3A1IA
TE Connectivity Sensor Solutions
DISCRETE 10K OHMS,+/-0.1C FROM 0C TO 70C
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: GA10K3A1IA
Supplier:
Part No:
GA10K3A1IA
COO:
TW
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Pack
Maximum Temperature:
125 °C
Ambient Temperature Range:
-40 – 125 °C
T_ref for Resistance:
25 °C
Wire/Cladding Connection:
30 AWG Silver Plated Copper, White TFE Insulated .024" OD
Sensor Type:
Epoxy Coated NTC Thermistor
Model Number:
GA10K3A1IA
Resistance (at Tref):
10 kΩ
Package:
Epoxy Radial Discrete
25/85 Beta Value:
3976 K
Wire Connection:
Open End
Temperature Accuracy:
± .1 from 0 – 70 °C
Wire Length:
76 mm