FS28-1300-C2
Triad MagneticsPower Transformer - Laminated Core - 115V, 230V Primary - Parallel 14V, Series 28V Secondary - Parallel 2.6A, Series 1.3A Output - 36VA - PC Pin. ...
DESCRIPTION
The FS28-1300-C2 is a series/parallel primary and dual secondary, split bobbin design which operates with either a parallel input of 115V or a series input of 230V. The secondaries are 14V @ 1.3A each. They can be used independently (up to 300V difference between them) or in series for double the voltage or in parallel for double the current. The split bobbin design eliminates the need for costly electrostatic shielding.