FS36-065-C2 by triad magnetics
Image is representational - see mfr. specs
FS36-065-C2
Triad Magnetics
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FS36-065-C2 is a 2.5VA Class 3 transformer with a versatile split bobbin design. Its primary winding can be configured for either a 115V parallel input or a 230V series input. The device provides two independent secondary windings, each rated for 18.0V at 0.065A, which can be connected in series for higher voltage or in parallel for higher current. The split bobbin construction provides low capacitive coupling and high isolation, eliminating the need for an electrostatic shield. With a wide operating temperature range of -40°C to 105°C and inherent power limitation that requires no fusing, this transformer is ideal for a variety of general-purpose, safety-isolating applications.
Search Keywords: FS36065C2
Supplier:
Triad Magnetics
Part No:
FS36-065-C2
COO:
PH
ECCN:
EAR99
1
Primary Configuration:
Dual
Primary Side Voltage:
230,115 V
Secondary Configuration:
Dual
Secondary Side Voltage:
36,18 V
Secondary Side Current:
65,130 mA
Power Rating:
2.5 VA
Mounting:
Through Hole
Dimension:
35.51 x 30.51 x 32 mm