VPT230-110 by triad magnetics
Image is representational - see mfr. specs
VPT230-110
Triad Magnetics
RoHS Compliant
Carton Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The VPT230-110 is a 25VA chassis-mount toroidal power transformer from the World Series. It features dual primary windings for flexible input voltage selection of either 115VAC or 230VAC at 50/60Hz. The secondary windings can be connected in series to provide 230VAC CT at 0.11A or in parallel for 115.0VAC at 0.22A. This transformer has a high dielectric strength of 4000VAC, a typical efficiency of 87%, and a Class B (130°C) insulation system. The toroidal design offers reduced stray fields and a compact size, making it ideal for applications requiring low noise and high efficiency.