ELN-60-48D by mean well
Image is representational - see mfr. specs
ELN-60-48D
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr - 62.5W - Fixed: 48 Vdc @ 1,300mA - Dim: 1-10 Vdc
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: ELN6048D
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
ELN-60-48D
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current
Output Type:
Fixed, Dimmable
Dimming:
1 to 10 Vdc
Maximum Output Power:
62 W
Output Voltage Range:
24.0 to 48.0 Vdc
Maximum Output Current:
1,300 mA (1.3 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
265
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
370
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-20 to 60 °C