AZ576-1C-12DE by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ576-1C-12DE
American Zettler
Power Relay - 12VDC - 20A -SPDT(29.4x12.7x15.2)mm THT ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
20A MINIATURE POWER RELAY Dielectric strength 5000Vrms Low cost Epoxy sealed versions available Class F standard 20 Amp switching
Search Keywords: AZ5761C12DE
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ576-1C-12DE
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Tube
Relay Construction:
N/A
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 105 °C